Šta bi palestina bez Mahmuda Derviša

Povodom objavljivanja djela Mahmuda Derviša u Crnoj Gori

Mahmud Derviš je pjesnik prvoga reda, najvećeg formata, neko ko se može danas svrstati uz nekoliko najvećih pjesnika svjetskoga ranga i glasa. Nacionalan i univerzalan. Pjesnik ljudske patnje, čovječnosti, pjesnik radosti, pjesnik sveljudskog. Te visine, moralne i pjesničke, mogu da dosegnu rijetko obdareni, odabrani, oni kroz koje sve progovori. Derviš je – pjesnik svoga palestinskoga naroda, što je očekivati od velikog pjesnika. Pjesnik mora biti nacionalan da bi bio univerzalan. Mora duboko osjećati svoju zemlju, svoj narod i svoje korijene, da bi razumio i volio druge zemlje i narode. Da bi osjetili druge, moramo osjetiti sebe. Sići u korijene gdje se sve spaja i prepliće. To je Dervišu uspjelo, toga se dotakao. Najdubljih dubina da bi se vinuo u najveće visine.

Veliki pjesnik osjeća sudbinu i dubinu svog naroda, to je njegova uloga. Njegova misija! Kroz takve pjesnike sve govori. Derviš je takav i toliki pjesnik. On duboko osjeća sudbinu svoje Palestine – sudbinu svih palestina na svijetu. Svekolikoga stradanja, bola i radosti. Na pjesniku je, u ovom slučaju, Dervišu, da sve osjeti, sve upamti, učini da sve traje. On je sve to učinio, obavio je misiju, koju nastavlja njegovo djelo.

Derviš pjeva o čovjeku. Ta univerzalnost mu daje posebnu dimenziju, i snagu, doseže antiku, trajno stanje velikih pjesnika – pojedinca i naroda.

Takva je njegova poezija. Život, a trajnija od života. Niko je ne može uništiti, nikakve granate, zatiranja i ubijanja. Niko ubiti, niko zaustaviti! Ona, u ovom času, putuje po svijetu na preko trideset jezika. Uprkos granatama, putovaće dok bude čovjeka, pisana za čovjeka, za svoj narod i sve narode, koji pate i koji se brane. Ona je odbrana. A ko se brani – pobjednik je – prije ili kasnije. Ako ne u fizičkom, a ono u moralnom smislu. Moralno ostaje i nakon fizičkog uništenja i traje. Ko je uništio zvjezdano nebo! Zvjezdane putanje. Vječite zakone.

Čitao sam istorije o carstvima i imperijama. Poeme drevnih naroda, koje su zapisali pjesnici na kamenu, glini, pergamentu i papirusu. Odavno nema imperija, nema carstava, ni careva, a ima onoga što su pjesnici zapisali, ima pjesama, poema. Pjesnikova riječ najduže traje jer je potekla iz najvećih dubina, iz sudbine. A sudbine traju i kad sve prođe. Žive umjesto ljudi. Prepoznaju ih oni što dolaze.

Sada u pomoć prizivam Helderlina i stih koji glasi: „No, ono što traje, uspostavljaju pjesnici“. Ovaj stih najbolje svjedoči i govori koliko je značajna poezija i pjesnici. Njihova duhovna nit drži na okupu čovječanstvo.

Šta bi Čovječanstvo bez Njih?!

Ep o Gilgamešu svjedoči – da je sve zemaljsko prolazno, a ono što su stvorili pjesnici trajno. Srušeni su gradovi Ur i Uruk. Srušena Niniva (grad najveći i najljepši na svijetu, opasan tvrdim bedemima, koji ptica ne može preletjeti!), i u Ninivi Asrubanipalova biblioteka, pali sila i moć. Preživjelo je dvanaest glinenih ploča i na njima dvanaest pjevanja ovog najstarijeg epa na svijetu. Preživjela je Riječ, iako zapisana na trošnom materijalu. A riječ nadživi velike imperije i gradove i careve. I nenapisana Riječ živi. I dođe kada treba ljudima. Kada je dozove vrijeme. Duboka potreba čovječanstva je učinila da prežive pjevanja. Čovječanstvo bi bez njih bilo nemjerljivo siromašno. Crna rupa u sveopštem sjećanju.

Derviševa poezija će preživjeti imperije, ratove, silu i moć, poput onih pjesama što su ih spjevali drevni pjesnici. Oni su preživjeli zbog toga što su zborili istinu. A istina se ne može ubiti. Istina sve nadživi. Poruke koje mogu izreći veliki! Dvanaest pjevanja Zogovićevog Ali Binaka preživjela su vođe i vojske, sve one koji su dolazili da ne prođu:

A prošli su
Razvalili se kao lonci

Opstao je albanski narod sa kojim se Zogović solidarisao i pisao u vrijeme kada to bijaše opasno. Veliki pjesnici se ne osvrću na opasnosti! Znaju šta su. I ko su.

Poezija Derviša je poezija poruka. Zbog toga jeste i biće potrebna čovjeku, ma kada živio i ma gdje bio. U tome je njena snaga i veličina. Poezija trajanje, koje se ne prekida. Život uvijek nadživi smrt! I ovoliku smrt u Gazi – pobijediće život. Pjesma je jača od smrti!

Četvoroknjižje koje je preveo i objavio Džemo Redžematović je Okean. Svaka kap u njemu, kap je života. Kap Slobode.

Pred nama je Okean ljudskosti, okean čojstva i ljubavi. Pred nama je veliko djelo velikog pjesnika. Na našem jeziku i jezicima naroda koji žive na ovim prostorima. U lijepom izdanju, kako dolikuje. Veliki događaj u crnogorskoj kulturi i kulturama naroda regiona.

A sada, nešto lično, a u kontekstu onoga što se zbiva.

Do dna bića potresen onim što se dešava u Gazi, surovim ubijanjem djece, rušenjem hramova i gradova, napisao sam rukovet pjesama sa naslovom SMRT U GAZI – u jednoj od njih, pjesnik Mahmud Derviš, na nebu, gdje mu je mjesto, dočekuje duše ubijene djece, dijeli im igračke, tješi ih zbog zemaljskih stradanja, a svako od te djece, u okrilju velikog pjesnika, njihovog duhovnog oca – postaje pjesma. A kada mu kažu: hoćemo u školu, hoćemo u vrtić, hoćemo da trčimo, a nemamo noge, hoćemo igračke, a nemamo ruke, hoćemo da se smijemo, a nemamo glasa, hoćemo da se radujemo, on odgovara: Ovdje je vaša škola! Vaši vrtići, vaše djetinjstvo i vaš život. Vi ste moje besmrtne pjesme – vi ste besmrtne pjesme cijeloga čovječanstva!

Slušam taj neumrli dječji hor, kako odjekuje u ljudima, zemaljskom kuglom, cijelom vasionom.

Objavljivanja Derviševih djela, u ovom času, doživljavam kao čin solidarisanja sa palestinskim narodom (a moramo se solidarisati ako smo ljudi!?), kojeg, iako mrtav – Pjesnik brani najmoćnijim oružjem za koje čovječanstvo zna. Poezijom! I odbraniće ih, siguran sam! I odbraniće se, siguran sam!

Sve što je jedan narod bio i jeste – to njegov pjesnik pretvori u trajanje. Grci su imali Homera, Njemci Getea, Englezi Šekspira, a Crnogorci Njegoša, Bošnjaci Maka Dizadara. Palestinici imaju Mahmuda Derviša. A imaju ga i svi ljudi na svijetu. Narod koji ima takvog pjesnika ne može propasti.
Srećna je Palestina što ima Mahmuda Derviša. Srećno je čovječanstvo što ima ovakvog pjesnika.

Miraš MARTINOVIĆ

Komentiraj

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.